P r í b e h r o d i n n é h o v i n á r s t v a

rodinná tradícia

R o d i n a U l r i c h a U l r i c h v i n o

Sme rodinné vinárstvo z Viničného, ktoré je súčasťou Malokarpatskej oblasti, najstaršej a najslávnejšej vinohradníckej oblasti Slovenska.

Ťažko povedať, koľko generácií pred nami sa zaoberalo výrobou vína, pretože víno patrilo odjakživa do života našich predkov. V tejto oblasti sa víno vyrába odnepamäti a dnes už asi nikto nezistí, kto z našej rodiny zasadil prvý vinič. Prvá písomná zmienka je okolo roku 1850, kedy sa pravdepodobne začal písať aj príbeh vinárskej rodiny Ulrich. Rodiny, kde láska k vínu a odhodlanie uchovávať bohatstvo jedinečného Malokarpatského regiónu má hlboko zapustené korene.

náš príbeh

A k o t o c e l é z a č a l o

“Prijmite, čo vám život ponúka, a snažte sa piť z každého pohára. Mali by ste ochutnať všetky vína, z niektorých by ste si mali len odpiť, ale z iných vypiť celú fľašu.”

–  Paulo Coelho, spisovateľ

martin s vinom
Majiteľ

M a r t i n U l r i c h

Tento sympatický citát som si na úvod prepožičal od Paula Coelha. Už v detstve bol vinohrad každodennou súčasťou nášho rodinného života a môj život sa tak točil okolo vína, čo si pamätám. Každú zimu som sťahoval víno, umýval sudy, a preto bolo pre mňa samozrejmé prevziať rodinnú tradíciu. Dnes už viem, že skutočné zlato je charakter nášho jedinečného regiónu a len kvalitné hrozno môže byť základom dobrého vína.  

míľniky vína ulrich

T a k m e r d v e s t o r o č i a h i s t ó r i e

19. storočie

Začiatok

Prvá písomná zmienka, ktorá spája našu rodinu s vinohradníctvom, pochádza zo súpisu vinohradov v Modre niekde okolo roku 1850. Najstaršie písomné správy o existencii modranských vinohradov sú však zo začiatku 14. storočia. Rodina Ulrichovcov vlastnila vinohrady a dorábala víno prevažne pre svoju potrebu
a pre susedov či známych..
1905

Víno Ulrich

V roku 1904 sa v Modre narodil môj pradedo Jozef Ulrich. Po smrti rodičov prevzal aj s bratmi vinohrady a spoločne pokračovali vo vinohradníckej tradícii. Pestovali klasické odrody typické pre Malokarpatskú oblasť a ďalej vyrábali víno pre rodinu a priateľov. V roku 1931 sa priženil do Viničného, kde pokračoval
v tradičnom vinárskom remesle v rodine svojej manželky  Júlie (rod.Bojkovskej).
A tu začína spojenie rodiny Ulrichovcov s Viničným. Pradedo obhospodaroval vinohrady Výsady a Čierna zem a popri svojom originálnom zamestnaní obuvníka sa venoval vinohradom a vinárstvu.
7O-roky 20. storočia

Socializmus

Po revolučných udalostiach roku 1948 násilná kolektivizácia priniesla aj znárodnenie našich vinohradov. Ani toto nedokázalo odradiť Ulrichovcov a začali vysádzať vinič na pozemkoch za rodinným domom. V tej dobe sa popri svojich rodičoch začal o vinohradníctvo zaujímať aj ich syn a môj dedo Jozef Ulrich mladší, neskôr sa oženil s mojou babkou Štefániou rod. Uváčkovouktorá pochádzala z Budmeríc. Pustili sa do stavby domu s pivnicou a na pozemku za ním vysadili vinohrad presne podľa vzoru rodičov.

1989

Prvé zmeny

Po revolúcii svitá na lepšie časy a môjmu dedovi Jozefovi boli v rámci reštitúcií vinohrady navrátené. Hneď v roku 1990 začína podnikať a plniť vína s vlastnou etiketou. Onedlho,  v roku 1993 preberá firmu môj otec Milan Ulrich s manželkou Zdenkou. Otec Milan sa venoval predovšetkým výrobe sudových vín.

Vždy som vedel, že chcem svoj život zasvätiť vínu. Veď už ako malý chlapec som pobehoval po vinohradoch a pomáhal pri zbere hrozna. Dnes pokračujem v rodinnej tradícii ja, Martin Ulrich a som nesmierne rád, že mám to šťastie robiť čo ma napĺňa.

Nové tisícročie

Netradičné odrody

Zákazníkom ponúkame sortiment tradičných odrôd ako napríklad Veltlínske zelené, Rizling vlašský či rýnsky alebo Tramín červený. Našou špecialitou sú však  vína z netradičných a málo pestovaných odrôd ako Siegerrebe, Bacchus, Neuburské, Sauvignon super či Aurelius.

martin pri flaskach
udržateľnosť

N a š a f i l o z o f i a

V rámci poľnohospodárstva sme plne závislí od nášho okolia, rovnako ako ono závisí od nás. To je dôvod, prečo naše produkty pestujeme udržateľne, na čo sme skutočne hrdí. 

Našou základnou filozofiou je v menších objemoch vyrábať čo najprírodnejšie vína s typickým charakterom a sviežosťou vín Malokarpatskej oblasti. Ponúkame sortiment tradičných odrôd ako napríklad Veltlínske zelené, Rizling vlašský či rýnsky alebo Tramín červený. Našou špecialitou sú však vína z netradičných a málo pestovaných odrôd ako Siegerrebe, Bacchus, Neuburské, Sauvignon super či Aurelius.