Ako si vybrať víno

A k o s i v y b r a ť v í n o

Nemusíte byť someliér, aby ste dokázali vybrať kvalitné víno. Stačí sa zorientovať v základných parametroch a vaše prípitky budú hneď chutiť o poznanie lepšie. Vychutnajte si svoj pohárik.

Na čo sa zamerať pri výbere

Základom k úspešnému výberu vína je vedieť, akú chuť vína hľadáte. Ani ten najkvalitnejší produkt vám nemusí byť po chuti, pokiaľ nebude zodpovedať vašim preferenciám.

Perlivé, alebo tiché?

Základným rozdelením sú vína tiché, ktoré majú žiadnu alebo úplne minimálnu perlivosť, oproti nim stoja vína šumivé a sekt, pri ktorých je naopak perlivosť žiaduca a sú veľmi obľúbené napríklad k slávnostným príležitostiam alebo k príprave miešaných nápojov.

Pri výbere vína vždy čítajte etiketu, ktorá vám veľa napovie. Nájdete tam druh vína, odrodu, väčšinou aj ročník zberu, pôvod vína, údaje o obsahu cukru a alkoholu. Na etikete sa často nachádza aj odporúčanie k akému pokrmu je dané víno vhodné.

Chuťovo sa vína pohybujú od veľmi jemných až po silne aromatické. Chuť sa odvíja predovšetkým od odrody vína. Medzi najpopulárnejšie na Slovensku patrí napríklad: Veltlínske zelené, Rizling rýnsky či vlašský, Tramín, Pinot Noir, Chardonnay, ale pochopiteľne aj mnoho ďalších. O známejších odrodách nájdete na internete veľa informácií, skvele vám v rozšírení obzorov pomôže aj degustácie priamo u nás.  Svieže biele vína s nižším obsahom alkoholu a ľahkou kyselinkou sú populárnejšie v letnej sezóne, naopak v zime je čas na červené vína s trieslovinou. Dôležitý je tiež obsah cukru, ktorý má na chuť vína zásadný vplyv.

Ročník a vek vína

Rozhodne neplatí, že čím starší je daný ročník vína, tým je aj lepšie. Kvalita sa totiž líši ročník od ročníka, pričom najväčší vplyv na ňu má počasie v priebehu daného roka. Vínu prospieva počasie vyrovnané, s dostatkom zrážok počas jari, slnečného svitu počas leta a rannej jesene. Jarné dažde podporujú rast vína, slnečné žiarenie potom zlepšuje jeho dozrievanie a tým aj zvyšuje prirodzenú cukornatosť hrozna, čím sa stávajú kvalitnejšími.

V niektorých oblastiach bývajú výkyvy počasia väčšie, a teda aj jednotlivé ročníky sa od seba líšia viac. Ak teda narazíte na víno, ktoré vám chutí, nezabudnite nabudúce siahnuť práve aj po rovnakom roku výroby.

O kvalite daného ročníka veľa napovie aj cena, ktorá u tých podarenejších býva samozrejme vyššia.

Špecifickou kategóriou sú potom vína mladé, ktoré sa vyrábajú z prvých zberov v danom roku a mali by sa spotrebovať do jeho konca. Patrí medzi ne napríklad aj populárne Svätomartinské víno, ktoré sa najviac predáva v októbri a v novembri.

Teraz už viete, ako si vybrať dobré víno. Tým to ale nekončí. Aby ste si ho skutočne vychutnali v čo najvyššej možnej miere, je potrebné dodržať tiež niekoľko zásad pri jeho skladovaní aj servírovaní.

To sa dozviete v našom ďalšom príspevku.