Ako vybrať víno na sviatky?

A k o v y b r a ť v í n o n a s v i a t k y ?

Vianoce sú vzácnym sviatkom, kedy sa schádza rodina a blízki priatelia. Pomaly nám už klopú na dvere a k jedinečným chvíľam v kruhu najbližších patrí aj bohatý štedrovečerný stôl. 

Často dostávame otázku, aké víno vybrať k sviatočnému vianočnému stolu?

Ak sa na vašom stole objaví tradičná vianočná kapustnica alebo ste verní šošovicovej či hríbovej polievke, môžete pre začiatok vyskúšať mladé Veltlínske zelené alebo Rizling vlašský.

Aké víno k rybe

K našim Vianociam patrí neodmysliteľne ryba. Či už klasický kapor alebo pstruh či moderný losos. V rôznych regiónoch Slovenska sa ako príloha používa majonézový alebo kyslý, takzvaný rakúsky, zemiakový šalát. Ku každému druhu ryby a jej úpravy si môžete vybrať iné víno, vyberajte však ľahšie biele vína s vyššou kyselinkou. U nás sme stavili na harmonický Rizling vlašský, ktorý pochádza z nášho vinohradu a práve svojmu pôvodu vďačí za typickú mineralitu. Môžete vsadiť aj na ovocno-korenistý Sauvignon Super. K sladkovodným rybám, ale i morským plodom sa výborne hodí aj Sauvignon blanc.

Alebo k vyprážanému rezňu?

Pokiaľ sú na vašom sviatočnom menu vyprážané rezne (teľacie, kuracie či bravčové), rovnako ako k rybe si môžete siahnuť po Veltlínskom zelenom. V niektorých slovenských domácnostiach sa na vianočnom stole často objaví pečená šunka, ku ktorej odporúčame Rizling rýnsky.

Niečo sladké na záver

K sladkému vianočnému pečivu sa skvele hodí prírodne sladké víno – našou bodkou na záver je botrytické Dievčie hrozno, ktorá len umocní výnimočné vianočné chvíle.

Víno je lahodným doplnkom každého jedla a aj spôsobom, ako pozdvihnúť sviatočný večer večer na výnimočný. Veríme, že aj vďaka našim vínam budú vaše sviatky nezabudnuteľné.
Prajeme vám príjemné prežitie Vianočných sviatkov!